Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Korzyści z dbania o zdrowie pracowników

Korzyści z dbania o zdrowie pracowników

Czy można uzyskać korzyści biznesowe z dbania o zdrowie pracowników? Oczywiście! Dobre środowisko pracy, w którym pracownik czuje, że dba się o jego komfort, samopoczucie oraz zdrowie, poza czynnikami ludzkimi, niesie za sobą wiele realnych korzyści. To naturalna i logiczna kolej rzeczy. Kiedy pracujesz w miejscu, w którym czujesz się dobrze i w którym zapewnia się szereg możliwości, aby utrzymywać Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne na odpowiednim poziomie, przychodzisz do pracy będąc w dobrej formie. Przychodząc do pracy w dobrej formie lepiej wykonujesz swoje codzienne obowiązki.

Teraz pomyśl ilu pracowników pracuje w Twojej firmie i ile dni roboczych mamy w ciągu roku. Wyobraź sobie korzyści w skali roku, gdyby każdy z nich przychodził codziennie do pracy w pełni zdrowia, energii, pracował wydajniej i wykonywał swoje obowiązki szybciej. Niestety nie da się tego zbudować pojedynczymi działaniami. Efektywne dbanie o zdrowie pracowników to długofalowa i przemyślana strategia firmy, która musi być realizowania każdego dnia i którą ktoś w firmie musi zarządzać. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się uważniej korzyściom jakie niesie za sobą realizacja prozdrowotnej strategii firmy.

Zdrowy styl życia a zaangażowanie i efektywność

Coś o czym wspomniałem już we wstępie. Kiedy czujesz się dobrze, masz więcej energii i siły do działania, a to bez wątpienia będzie miało pozytywny wpływ na efekty Twojej pracy. Mówiąc o dobrym samopoczuciu, mówię nie tylko o zdrowiu fizycznym, ale również o kondycji psychicznej pracowników. Chciałbym to mocno zaznaczyć, że zdrowy pracownik to osoba, której nic nie dolega zarówno fizycznie jak i psychicznie. To bardzo ważne, ponieważ osoba, która dobrze się odżywia, wysypia się, regularnie kontroluje stan zdrowia, uprawia aktywność fizyczną, ale zmaga się z różnego rodzaju obciążeniami psychicznymi nie będzie osobą zmotywowaną, zaangażowaną i potrafiącą skupić się w stu procentach na pracy.

Należy wspierać pracowników i dbać o to, aby mieli możliwości rozwiązywania problemów, takich jak nadmiar stresu w pracy, wypalenie zawodowe itd. Można zrobić to zapewniając cykliczne konsultacje ze specjalistami. Gospodarując wszystkie obszary promocji zdrowia zwiększasz świadomość oraz zachęcasz do zdrowego stylu życia, zdrowego dla ciała i ducha. Twoja długofalowa troska o zdrowie przyczyni się do tego, że do pracy będą przychodzić ludzie aktywni, w dobrej kondycji, zmotywowani i gotowi do działania. W długim okresie, z pewnością zauważysz poprawę wydajności całego zespołu i realne korzyści biznesowe z dbania o zdrowie pracowników.

dbanie o zdrowie pracowników

Mniej zwolnień chorobowych

Tego nie da się całkowicie wyeliminować. Jesteśmy ludźmi i chorowanie jest wpisane w nasze życie. Jest wiele sytuacji, na które nie mamy wpływu i różne schorzenia lub wypadki niestety przytrafiają się nam w codziennym życiu. Nikomu niczego takiego nie życzę i z pewnością zwolnienie chorobowe nie jest czymś przyjemnym. Natomiast muszę nadmienić, że w temacie zdrowia istnieje obszar, na który jak najbardziej mamy wpływ. Jest to ściśle powiązane z tym, co napisałem w poprzednim akapicie.

Osoba, która regularnie o siebie dba, uprawia sport, prowadzi zbilansowaną dietę, ogranicza używki i regularnie monitoruje stan zdrowia jest w stanie uchronić się przed wieloma rzeczami. Przykładowo nadwaga oraz otyłość prowadzą do nadciśnienia, cukrzycy i problemów z krążeniem. Dbając o siebie znacząco zmniejszamy ryzyko zapadnięcia na te schorzenia.

Drugim dobrym przykładem jest to, że regularna aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta podnoszą odporność organizmu. To może pomóc nam w jesienno-zimowym sezonie zachorowań. Jesteśmy w stanie zapobiec wielu dolegliwościom i schorzeniom dokonując codziennie świadomych wyborów.

W tym przypadku pracodawca jest świetnym aktywatorem. Za pomocą dobrze przygotowanych, a przede wszystkim regularnych działań jest w stanie budować świadomość oraz dobre nawyki u swoich pracowników. Będzie to miało realny wpływ na nieobecności pracownika, które zobrazują skalę dopiero, gdy spojrzymy na całą kadrę, najlepiej w ujęciu rocznym. Wniosek? Promocja zdrowia w miejscu pracy naprawdę się opłaca.

Budowanie marki pracodawcy

Kolejnym ważnym aspektem jest employer branding, czyli budowanie marki pracodawcy, dzięki dbaniu o zdrowie w pracy. Warunki pracy, dobre samopoczucie pracowników, odpowiednia ilość benefitów pozapłacowych, poczucie, że pracownicy są zaopiekowani i dba się o ich zdrowie sprawiają, że firma staje się atrakcyjniejsza jako pracodawca.

To w dzisiejszych czasach bardzo ważny czynnik wpływający na wybory nowych kandydatów aplikujących do pracy oraz na współczynnik rotacji pracowników. Ludzie są coraz bardziej świadomi. To sprawia, że kandydaci wiedzą czego mogą oczekiwać od przyszłego pracodawcy w kwestiach zdrowia, a kadry w innych firmach wiedzą co muszą im dać. Opieka medyczna oraz dostarczanie świeżych owoców stały się już w zasadzie standardem, szczególnie w dużych miastach i dużych firmach. Aby budować swoją atrakcyjną i profesjonalną pozycję na rynku pracy, nadążać za trendami i przyciągać do firmy ambitnych i świadomych ludzi musimy dać im coś więcej niż atrakcyjne wynagrodzenie.

Z punktu widzenia pracownika, szczególnie u młodszych pokoleń, jak Y czy Z, często kwestie okołopłacowe są czynnikiem decydującym o wyborze miejsca pracy. Zwróć uwagę, że większość tych czynników i benefitów funkcjonujących na rynku są związane właśnie ze zdrowiem. Dlaczego? Bo pracownicy tego chcą.

Lojalność pracowników

Kwestie dbania o zdrowie mają też realny wpływ na lojalność pracowników. Załóżmy, że w sprawach płacowych i rozwojowych pomiędzy zatrudnionym a pracodawcą wszystko jest w porządku. Kiedy w obecnym miejscu pracownik będzie czuł się dobrze i wszystkie jego potrzeby będą zaspokojone, śmiało możemy stwierdzić, że ciężej przyjdzie mu decyzja o zmianie pracy. Gorzej jeśli naszą jedyną kartą przetargową będzie wynagrodzenie. Wtedy wystarczy, że inny pracodawca do tego wynagrodzenia dorzuci kilka bonusów i to od razu przechyli szalę na jego korzyść.

W momencie kiedy w obecnej pracy ma prywatną opiekę zdrowotną, zdrowe przekąski, zajęcia sportowe, cykliczne spotkania ze specjalistami, np. konsultacje z dietetykiem, trenerem personalnym, psychologiem, wygodnie stanowisko pracy z porządnym fotelem, po którym nie bolą go plecy, przejmującego się jego problemami przełożonego, otwarty na rozmowy dział HR i dostęp do wielu innych ciekawych rzeczy, Twoja pozycja jako pracodawcy zdecydowanie rośnie. Warto zadbać o to zanim znajdziemy się w takiej sytuacji i budować swoją konkurencyjną pozycję już dziś.

Przeczytaj więcej o dbaniu o zdrowie pracowników w moim poprzednim artykule

Korzyści biznesowe z dbania o zdrowie pracowników – podsumowanie

Zdecydowanie wprowadzenie dobrze przemyślanej i długoterminowej strategii dbania o zdrowie pracowników przyczyni się do korzyści biznesowych. Tym bardziej, że bardzo wiele elementów, które składają się na dbanie o zdrowie pracowników można realizować w firmie niewielkim kosztem. Choć jeśli przeprowadzilibyśmy dogłębną analizę całego projektu dbania o zdrowie nie używalibyśmy w tym kontekście słowa koszt, a inwestycja. Dla przykładu w USA przeprowadzono badania. Harvard Business Review wykazało, że z każdego dolara zainwestowanego w wellness firmie zwraca się 2,71 dolara. Trzeba przyjrzeć się temu tematowi, zaangażować dział HR oraz wyznaczyć odpowiedzialną osobę i po prostu zacząć działać. Powodzenia!

e-book

Kamil Kolarczyk
Ekspert ds. wellness w firmach
📍 Warszawa

Wierzę, że dbanie o zdrowie w firmach to efektywny model zarządzania i budowania marki pracodawcy. Jestem certyfikowanym trenerem personalnym. Na swojej drodze zawodowej zdobyłem wiedzę z zakresu prowadzenia treningów indywidualnych, zajęć grupowych i umiejętności miękkich. Pomagam polskim firmom dbać o zdrowie pracowników, tworzyć przyjazne miejsce pracy, zwiększać efektywność pracowników, oraz ograniczać rotację pracowniczą poprzez wprowadzanie elementów Corporate Wellness, a także dostosować firmy do zmieniającego się otoczenia. Jestem również autorem bloga o tematyce fitness.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *