Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Benefity dla pracowników – coś więcej niż tylko dodatki do pensji

Benefity dla pracowników – coś więcej niż tylko dodatki do pensji

O tym, że w dzisiejszych czasach pensja to nie wszystko wiemy już od dawna. Benefity dla pracowników, szczególnie w dużych miastach, są już niemal standardem. Trudno się dziwić, ponieważ mają wielką siłę. Znacząco wspierają employer branding, pomagają działom HR uatrakcyjniać oferty pracy i pozyskiwać nowych pracowników oraz budują lojalność wśród obecnych. W praktyce są po prostu przydatne, atrakcyjne, odciążają prywatne budżety pracowników i w wielu przypadkach ułatwiają codzienne życie, nie tylko zawodowe. Wszystko idzie do przodu, rynek benefitów również. Pandemia także dołożyła w tej branży swoją cegiełkę, która zostanie z nami na długo.

Nowoczesnym systemem benefitów nie są już tylko ubezpieczenie na życie, prywatna opieka medyczna i karta sportowa. Jeżeli chcemy podejść do tematu poważnie, musimy włożyć w to pracę, czas i postawić pracownika na pierwszym miejscu. Od czego więc zacząć wybór benefitów?

Zbadaj potrzeby pracowników

To bardzo ważne, by dowiedzieć się czego tak naprawdę chcą Twoi pracownicy. Coś co dla Ciebie może wydawać się interesujące, korzystne i pomysłowe niekoniecznie musi takie być dla Twoich podopiecznych. W biznesie podstawowym punktem startowym jest badanie rynku. Często już na tym etapie można zweryfikować i odrzucić niektóre pomysły. Z benefitami wewnątrz organizacji jest tak samo. Szczególnie z tymi niecodziennymi.

Przygotuj listę benefitów, które jesteś w stanie zaproponować swoim pracownikom. Skorzystaj z najprostszej metody, czyli maila lub komunikatora i zapytaj pracowników o zdanie. Przeprowadź ankietę, zapytaj które benefity są dla nich najbardziej atrakcyjne i daj również przestrzeń do swobodnej wypowiedzi, dzielenia się pomysłami. To z pozoru proste i błahe działanie da Ci jakościową informację zwrotną i pomoże podjąć właściwą decyzję. Zaoszczędzisz czas oraz unikniesz przepalenia budżetu na coś, co się nie sprawdzi. Dodatkowo pracownicy mogą podzielić się z Tobą ciekawym pomysłem, który wcześniej nie wpadł Ci do głowy, a może przerodzić się ciekawy dodatek.

zbadaj-potrzeby-pracownikow

Sprawdź zaangażowanie pracowników

Ludzie są różni. Omówmy to na przykładzie dbania o zdrowie. W jednej firmie możemy mieć ludzi, którzy są bardzo zaangażowani w dbanie o swoje zdrowie, nie potrzebują zachęty i dodatkowej motywacji. Sami chętnie korzystają z kart fitness, regularnie ćwiczą, dobrze się odżywiają. W innej firmie możemy mieć do czynienia z ludźmi, którzy chętnie by się podjęli, ale nie wiedzą jak zacząć, jak rozplanować swoje działania. Posiadają karty, ale z nich nie korzystają. Chcieliby zmienić swoją dietę na zdrowszą, ale sami nie potrafią jej ułożyć i odkładają ten pomysł na bok.

Niektórzy mają chęci, mają wiedzę, ale zwyczajnie potrzebują bodźca, który nada im motywacji, a pracodawcy są świetnym aktywatorem. Właśnie dlatego, że każdy z nas jest inny, komunikacja z pracownikami w temacie benefitów jest tak ważna. Warto jest mieć feedback, pytać i zbierać informacje, ponieważ czasem nie znamy nawet poziomu zaangażowania w benefity, które już posiadamy w firmie. Zadaj sobie pytanie czy wiesz ile osób korzysta z kart fitness? Czy wiesz ile osób aktywnie uczestniczy w zajęciach z języka obcego? Zastanawiałeś się nad tym, że potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem? Analizuj i na tej podstawie wyciągaj wnioski. Benefity powinny być odpowiedzią na aktualne potrzeby wśród pracowników.

Zastanów się nad marką pracodawcy jaką budujesz lub chcesz zbudować

Jeżeli chcesz potraktować dobranie benefitów jako poważny projekt spójrz globalnie na markę pracodawcy jaką chcesz budować. Ustal, w którym kierunku chcesz pójść lub jaki kierunek narzuca Ci ogólna polityka firmy. Dodatkowe benefity pracownicze są dobrym elementem, za pomocą którego możemy powiedzieć o kulturze organizacyjnej danej firmy.

Przykładowo w organizacji, w której stawia się na team building, integrację i budowanie wewnętrznych relacji z pewnością znajdziemy więcej inicjatyw towarzyskich, takich jak cykliczne wyjścia, organizowanie wspólnych posiłków w czasie pracy itd. Jeśli stawia się głównie na zdrowie wśród benefitów znajdziemy zajęcia sportowe, newsletter pracowniczy z informacjami i wskazówkami dotyczącymi sportu i zdrowego odżywiania, konsultacje dietetyczne lub z trenerami. W firmie, która ma mocny fokus na edukację na pewno znajdziemy pakiet szkoleń i kursów językowych. Oczywiście, można to wszystko połączyć i czerpać z każdej dziedziny. Chodzi o to, żeby zastanowić się nad całościową strategią firmy, patrzenie na pakiet benefitów jako spójną całość i osadzenie go w kulturze organizacyjnej.

Traktuj benefity jak inwestycję, nie jak koszt

Jeśli przyłożysz się tematu wyboru benefitów, będzie on inwestycją. Wyliczono, że w USA za każdego dolara wydanego na wellness w firmach, którego elementem są właśnie świadczenia pozapłacowe, zwraca się 2,7 dolara. Wniosek jest z tego taki, że jeżeli nie potraktujesz benefitów taśmowo, a poświęcisz czas, aby pomyśleć o odpowiedzi na potrzeby ludzi, weźmiesz pod uwagę poziom stresu pracowników, to jak wygląda ich dzień, jakie są chęci, problemy to zaczniesz inwestować w benefity, a nie wydawać kasę na benefity.

Co ciekawe dobry benefit wcale nie musi się wiązać z dużymi kosztami. Czasem dodatkowe benefity, na które wydamy kilkaset złotych w skali miesiąca mogą okazać się lepsze od tych kosztownych. Nie mówię, że wszystkie niskobudżetowe benefity są lepsze i to jest wyznacznikiem. Chcę przekazać, żeby analizować również jakość i potencjalne efekty danej oferty, nie cenę. Przytoczę Ci przykład.

Pewien przedsiębiorca tworzący kursy podzielił się w swoim Q&A historią o tym, że Pani z HR zakupiła u niego kursy dla pracowników za 100 tys. zł, bo musiała „na coś wydać budżet”, a później żaden z pracowników nawet nie zalogował się do platformy kursowej… W tym przypadku chyba lepiej sprawdziłoby zaproszenie prelegenta stacjonarnie do biura, zapłacenie mu 10 razy mniej i wydanie reszty budżetu na coś innego. Co zawiodło? Najpewniej komunikacja. Albo komunikacja przed zakupem szkolenia online – brak sprawdzenia potrzeb i chęci, albo komunikacja po zakupie – niepoinformowanie pracowników o wartości merytorycznej szkolenia, zachęcanie do obejrzenia i marketing wewnętrzny.

Dobieraj benefity pracownicze tak, żeby były korzyścią dla obu stron. Zarówno osoby zatrudnione, jak i pracodawca mają czerpać z tego profit.

Przeczytaj artykuł: Korzyści biznesowe z dbania o zdrowie pracowników

Sprawdź jakie dodatki pozapłacowe oferują inne firmy

Listę benefitów oferowanych przez inne firmy znajdziesz przeglądając oferty pracy. Przeglądaj je regularnie. To dobry sposób, aby być na bieżąco z rynkiem i wyłapywać „perły”, czyli nieoczywiste i ciekawe benefity pracownicze. Dobrą praktyką jest przeglądanie ofert za granicą, szczególnie z rynków mocno rozwiniętych. Można znaleźć tam naprawdę ciekawe dodatki do wynagrodzenia, które wprowadzą do firmy powiew świeżości, nowoczesności i kreatywności. Ponadto monitorowanie ofert u innych firm da nam obraz tego co wygląda atrakcyjnie w ofercie pracy. Będzie pomocne nie tylko w kwestii benefitów. Czytając coś pierwszy raz ocenisz jakie zrobiło to na Tobie wrażenie, jakie emocje wywołało, czy Cię zaciekawiło i jakie wrażenie mógłby odnieść kandydat. Przeglądanie ofert będzie pomocne nie tylko w kwestii benefitów.

benefity dla pracowników

Lista ciekawych benefitów

  • bilety do kina,
  • bony zakupowe,
  • wspólne zajęcia sportowe w firmie,
  • newsletter edukacyjny,
  • konsultacje z dietetykiem lub trenerem personalnym,
  • organizowanie wspólnych posiłków w czasie pracy,
  • masaż biurowy,
  • zajęcia kreatywne.

Benefity dla pracowników – podsumowanie

Benefity dla pracowników to temat znany, popularny, dla niektórych oczywisty. Zawsze jednak jesteśmy w stanie zgłębić go bardziej i spojrzeć na niego z nieco innej perspektywy. Warto analizować, badać poziom zadowolenia pracowników i pytać ich o zdanie. Należy pamiętać, że benefity dla pracowników mają dawać wartość obu stronom. Mają odpowiadać na potrzeby i zadbać o ich zdrowie, samopoczucie i rozwój, ale także motywować pracowników do efektywnej pracy i zadbać o employer branding. Traktuj je jako inwestycję, a nie koszt. Postaw na kreatywność i przełam wszystkim już znane schematy. Powodzenia!


Kamil Kolarczyk
Ekspert ds. wellness w firmach
📍 Warszawa

Wierzę, że dbanie o zdrowie w firmach to efektywny model zarządzania i budowania marki pracodawcy. Jestem certyfikowanym trenerem personalnym. Na swojej drodze zawodowej zdobyłem wiedzę z zakresu prowadzenia treningów indywidualnych, zajęć grupowych i umiejętności miękkich. Pomagam polskim firmom dbać o zdrowie pracowników, tworzyć przyjazne miejsce pracy, zwiększać efektywność pracowników, oraz ograniczać rotację pracowniczą poprzez wprowadzanie elementów Corporate Wellness, a także dostosować firmy do zmieniającego się otoczenia. Jestem również autorem bloga o tematyce fitness.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *