Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Po czym poznać dobrego trenera personalnego?

Po czym poznać dobrego trenera personalnego?

Bycie trenerem personalnym to nie tylko ukończenie odpowiednich kursów i przesiadywanie w klubie fitness. Jeśli chce się stawiać na jakość i być w zaszczytnym gronie profesjonalnych trenerów personalnych na wyższym poziomie, którzy cieszą się pełnym zaufaniem swoich podopiecznych, należy wykazać się szeregiem cech i umiejętności, nad którymi trzeba stale pracować.

Dobry trener personalny posiada wiedzę i odpowiednie kwalifikacje

Dla wielu osób jest to kwestia niemal oczywista, ale należy o niej wspomnieć. Trener personalny to osoba, która w swojej codziennej pracy ma do czynienia z ludzkim ciałem. Musi mieć odpowiednie kwalifikacje oraz stosowne kursy i uprawnienia. Rodzaj treningu musi być dopasowany w poprawny sposób do podopiecznego, ćwiczenia w trakcie treningu muszą być kontrolowane pod kątem poprawności. Niepoprawne wykonywanie ćwiczeń oraz błędne korzystanie ze sprzętów na siłowni może prowadzić do kontuzji. Należy również umieć dostosować poziom trudności w danym ćwiczeniu. Należy pamiętać, że często to praca zarówno z ludźmi zdrowymi, jak i osobami dotkniętymi różnego rodzaju schorzeniami, urazami. Oczywiście osoby te przychodzą na trening personalny po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Pierwszy trening personalny powinien być spotkaniem, na którym omawia się sytuację zdrowotną podopiecznego oraz dokonuje oceny funkcjonalnej. W pracy trenera personalnego dużą rolę odgrywa zdobycie jak najwięcej informacji na temat sytuacji zdrowotnej podopiecznego.

Dobry trener personalny ma świetny kontakt z podopiecznym

Nie da się ukryć, że w tej kwestii dużą rolę odgrywają uwarunkowania charakteru. Są osoby, które naturalnie potrafią załapać świetny kontakt z drugą osobą, a są też takie, którym przychodzi to trudno. Nie oszukujmy się – zawód trenera personalnego polega na stałym kontakcie z ludźmi. Poza byciem certyfikowanym trenerem personalnym trzeba być też otwartym, pogodnym człowiekiem, który potrafi odpowiedzieć na pytania, zagadać, wytłumaczyć, okazać empatię, motywować i sprawiać, że trening jest, poza ćwiczeniami i realizacją celu, miłym spotkaniem. Warto stworzyć aurę spotkania dwóch znajomych. Ciężko jest stworzyć komfortową atmosferę będąc osobą zamkniętą i ponurą. Warto wybrać właściwą osobę na swojego trenera personalnego. Zazwyczaj to, czy trener ma lekkość kontaktu z ludźmi można ocenić już na pierwszym spotkaniu.

Dobry trener personalny się ceni

Jak w każdej dziedzinie, im większa jakość usługi tym większa cena. Na cenę treningu składa się wiele czynników, m. in.: doświadczenie, kompetencje, kwalifikacje, popyt, indywidualizacja treningu, umiejętności miękkie, marka osobista, elastyczność, opinie klientów oraz różne dodatkowe elementy. Nie możemy spodziewać się treningu klasy premium w stosunkowo niskiej cenie. Jeżeli oczekujemy, że trener nie zostawi nas samych na bieżni lub maszynach, po czym przyjdzie po 30 minutach i poleci wykonanie 2 serii brzuszków, musimy zdecydować się na kogoś z wyższej półki. Jeżeli trener ma wysoką cenę, a utrzymuje się na rynku i ma zapełniony grafik, oznacza to, że cena jest adekwatna do jego usług. Rynek weryfikuje trenerów.

Dobry trener personalny nie jest specjalistą od wszystkiego

Należy rozróżnić trzy profesje jakimi są trener personalny, dietetyk i fizjoterapeuta. Każdy zawód to osobna dziedzina, która wymaga ogromu wiedzy i doświadczenia. Jak powszechnie wiadomo – jeżeli ktoś jest specjalistą od wszystkiego, jest specjalistą od niczego. Oczywiście istnieją wyjątki i są trenerzy, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania dwóch profesji. Warto jednak upewnić się czy dany trener personalny rzeczywiście ma kwalifikacje fizjoterapeuty lub dietetyka, ponieważ w Internecie w ostatnim czasie można znaleźć sporo ofert trenerów o wątpliwej jakości, które na pierwszy rzut oka wyglądają interesująco. Na ten aspekt we współpracy z trenerami szczególną uwagę powinny zwrócić osoby posiadające problemy ze zdrowiem, wymagające specjalnej diety oraz posiadające różnego rodzaju kontuzje.

Dobry trener personalny ma misję i cel

Trenerzy personalni powinni zaszczepiać w swoich podopiecznych pasję do sportu, zachęcać do dbania o zdrowie, namawiać do zdrowego odżywiania, regularnych ćwiczeń. Wiele osób uważa, że to przereklamowane i napompowane, a to czy trener personalny wykonuje swoją pracę dla misji nie ma większego znaczenia. Dobrym trenerem jest jednak ktoś, kto potrafi zaszczepić zapał do pracy i treningów, znalezienie sensu w dbanie o zdrowie, okazać wsparcie w tej drodze i promować zdrowie. Obserwowanie zmian w trybie życia podopiecznych jest sensem tego zawodu.

Dobry trener personalny ma misję i cel

Być może po przeczytaniu tego artykułu znalezienie dobrego trenera personalnego wydaje się być skomplikowane. Na szczęście na polskim rynku jest sporo świetnych profesjonalistów, którzy mają doświadczenie, umiejętności, mają na uwadze wasze zdrowie oraz dodadzą motywacji.

Jeśli nie masz dużego doświadczenia w sporcie i zależy Ci na doborze odpowiednich ćwiczeń warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług trenera personalnego. Pozwoli to uniknąć kontuzji, a dodatkowo zmotywuje do pójścia na siłownię. Jeśli nie masz możliwości regularnego uczęszczania na treningi personalne umów się na jednorazową konsultację i porozmawiaj jak najlepiej trenować, zadaj nurtujące Cię pytania. Jeśli wolisz współpracować w formie zdalnej rozważ plan treningowy. Pamiętaj, że poza treningiem ważnym elementem jest też odpowiednie odżywianie.

Sprawdź również mój artykuł na temat systematyczności


Kamil Kolarczyk
Ekspert ds. wellness w firmach
📍 Warszawa

Wierzę, że dbanie o zdrowie w firmach to efektywny model zarządzania i budowania marki pracodawcy. Jestem certyfikowanym trenerem personalnym. Na swojej drodze zawodowej zdobyłem wiedzę z zakresu prowadzenia treningów indywidualnych, zajęć grupowych i umiejętności miękkich. Pomagam polskim firmom dbać o zdrowie pracowników, tworzyć przyjazne miejsce pracy, zwiększać efektywność pracowników, oraz ograniczać rotację pracowniczą poprzez wprowadzanie elementów Corporate Wellness, a także dostosować firmy do zmieniającego się otoczenia. Jestem również autorem bloga o tematyce fitness.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *