Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Pierwsza wizyta na siłowni

Pierwsza wizyta na siłowni

Pierwsza wizyta na siłowni z reguły budzi uczucie strachu i niepewności, które często może nas krępować i hamować przed startem aktywności fizycznej. Jeśli planujesz rozpocząć przygodę z siłownią, ale bardzo stresuje Cię pierwsze wielkie wejście do klubu fitness, nie musisz się martwić. Naprawdę wiele osób ma takie same odczucia.

Uważam, że ten stres wynika głównie z tego, że zapętlamy swoje myśli wokół nieprawdziwych wyobrażeń o tym co zastaniemy na siłowni i o tym, że każdy będzie tam tylko po to, żeby nas oceniać. Jako trener personalny przeprowadzałem dziesiątki osób przez ten pierwszy ważny dzień. Zawsze starałem się otoczyć je pełną opieką i rozluźnić atmosferę, bo widziałem jaki to dla nich stres.

Skoro pierwszy trening na siłowni w towarzystwie trenera jest tak stresujący, wyobrażam sobie jak zagubione czują się osoby, które decydują się pójść tam same. W związku z tym podzielę się z Wami swoimi doświadczeniami, opowiem jak wygląda siłownia od kuchni i obalę kilka mitów, aby dodać Wam otuchy.

Mity o siłowniach z naszej wyobraźni

Jeśli ktoś nigdy nie był w klubie fitness i jego jedynym źródłem informacji są rolki na Instagramie wyobraża sobie, że spotka tam same modelki w markowych topach z wyrzeźbionymi mięśniami brzucha i mężczyzn z bicepsami, które ciężko ogarnąć wzrokiem. Jest nam wstyd na samą myśl, że mielibyśmy rozłożyć matę obok nich i to jeszcze nie mając pojęcia jakie ćwiczenia na tej macie wykonać.

Musisz wiedzieć, że to tak nie wygląda. Ludzie przychodzą tam, żeby schudnąć, zrobić formę lub utrzymać formę i wszyscy skupiają się na swoim treningu. Oczywiście, spotkamy tam dobrze zbudowane i świetnie wyglądające osoby, ale pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał. Oni też kiedyś pierwszy raz tam weszli, byli zestresowani, ale wyszli ze swojej strefy komfortu i dotrwali do dnia dzisiejszego.

Nikt nie będzie Cię oceniał, a na pewno wiele bardziej doświadczonych osób chętnie wesprze i udzieli porady. Nie przejmuj się tym, że tam są ludzie – zawsze będą. Zastanów się nad tym czy jeśli ktoś właśnie walczy o życie robiąc cardio na bieżni będzie miał czas i siłę na obserwowanie Cię lub ocenianie Twojego stroju? 🙂

pierwsza wizyta na siłowni

Co zabrać ze sobą na pierwszy trening?

Naturalnie musisz zabrać ze sobą strój sportowy i odpowiednie obuwie. Dedykowana odzież sportowa jest wykonana z oddychającego materiału, który nie wchłania wilgoci. Właśnie dlatego sprawdzi się o wiele lepiej niż zwykły t-shirt, który będzie cały mokry po 10 minutach treningu. Poza tym odpowiedni strój nie będzie krępował Twoich ruchów i da Ci pełną swobodę. Buty sportowe mają być wygodne i funkcjonalne. Warto upewnić się czy podeszwa nie jest zbyt miękka, bo wtedy będzie słabo amortyzować nasze ruchy.

Poza strojem weź ze sobą ręcznik, z którym wyjdziesz z szatni na trening. Oczywiście trzeba mieć ze sobą wodę lub izotonik. Bardzo często w siłowniach szafki zamykane są na indywidualne kłódki, które musisz przynieść ze sobą. Jeśli posiadasz w domu kłódkę na kod lub kluczyk warto zabrać ją ze sobą. Wiele siłowni oferuje zakup kłódki w recepcji, więc nie musisz się martwić. Jeśli planujesz prysznic w klubie po treningu naturalnie weź ze sobą żel pod prysznic i klapki. Jeśli nie chcesz używać mat, które są do dyspozycji dla wszystkich klubowiczów możesz przynieść swoją.

Określ swój cel i przygotuj prosty plan treningowy

Ważne jest, żeby jasno określić swój cel. Musisz wiedzieć po co tam idziesz i przynajmniej pobieżnie rozplanować aktywności, które chcesz wykonać. To ważne, ponieważ bez przygotowania prawdopodobnie będziesz snuć się po siłowni w dezorientacji. Nie mówię tutaj o profesjonalnym planie treningowym, ale o krótkim planie na Twój trening. Warto wziąć kartkę lub telefon, przejrzeć Internet i rozpisać krótki plan.

Pamiętaj, że trening który planujesz ma być na miarę Twoich możliwości. Zacznij delikatnie. Nie rozpisuj sobie od razu treningu dla kulturysty, bo po pierwsze nie dasz rady go wykonać, a po drugie zniechęcisz się i już tam nie wrócisz. Na początku skup się na tym, aby popracować nad swoją kondycją i pobudzić poszczególne grupy mięśniowe. Warto zacząć od cardio, czyli treningu pobudzającego serce do pracy (bieżnia, rowerek, orbitrek itd.).

Jeśli masz ambitniejsze plany i chcesz zacząć od wykonywania ćwiczeń siłowych, a nie masz wiedzy na ten temat warto rozważyć zakup odpowiedniego programu treningowego u trenera. Kiedy w grę wkracza sztanga, bardziej skomplikowane sprzęty warto zadbać o to, aby wiedzieć jakie dobrać obciążenie, ile wykonać powtórzeń, ponieważ naprawdę można sobie zrobić krzywdę.

Może przydać Ci się mój poprzedni artykuł: Ile razy w tygodniu ćwiczyć?

ćwiczenia cardio

Komu zadać pytanie, jeśli nie będziesz czegoś wiedzieć?

Podejdź do recepcji lub zaczep trenera, który akurat jest wolny. My trenerzy nie gryziemy, znamy siłownię na której pracujemy jak własną kieszeń i jeśli mamy chwilę chętnie pomagamy nowym osobom, tłumaczymy jak poprawnie korzystać z poszczególnych urządzeń, pomożemy skorygować dane ćwiczenie i odpowiadamy na pytania.

Ponadto kadra siłowni na pewno chętnie oprowadzi Cię po klubie, pokaże co, gdzie i jak. Dowiesz się gdzie są szatnie i gdzie znajdziesz poszczególne strefy treningowe. Jak wspomniałem wcześniej, osoby trenujące w klubie bardzo często są pomocne. Zagadaj i powiedz, że to Twój pierwszy raz na siłowni. Z pewnością znajdzie się uprzejma osoba, która doradzi i podpowie co robić.

Niepisane zwyczaje wśród klubowiczów

  • Wycieranie płynem do dezynfekcji sprzętów po skończonym treningu
  • Korzystanie ze swojego ręcznika na macie i urządzeniach
  • Odkładanie sprzętów na miejsce
  • Zachowywanie komfortowego odstępu w strefach treningowych
  • Dbanie o higienę

Pierwsza wizyta na siłowni – podsumowanie

Wiele osób chce zacząć swoją przygodę z siłownią, ale blokuje je, często wyolbrzymiony, strach. Nie ma się czego bać. Trzeba zadać sobie pytanie czy ważniejsze jest dla nas przejmowanie się innymi czy dbanie o swoje zdrowie i sylwetkę. Można zacząć tę przygodę z bliską osobą. To na pewno doda otuchy, a przy okazji motywacji. Jeśli mimo wszystko wizja samodzielnego pójścia na siłownię Cię przytłacza i powoduje stres, skorzystaj z pomocy trenera personalnego. Możesz przykładowo wykupić jednorazowy trening wprowadzający. Na takim spotkaniu trener nakieruje Cię na to jakie ćwiczenia wybierać i szczegółowo omówi jak korzystać z urządzeń dostępnych na siłowni. Większość siłowni ma również w swojej ofercie zajęcia. To dobry sposób na rozpoczęcie treningów i zaczerpnięcie ćwiczeń od instruktorów fitness. Odrzuć na bok niepotrzebne stresy i zacznij działać. Powodzenia!


Kamil Kolarczyk
Ekspert ds. wellness w firmach
📍 Warszawa

Wierzę, że dbanie o zdrowie w firmach to efektywny model zarządzania i budowania marki pracodawcy. Jestem certyfikowanym trenerem personalnym. Na swojej drodze zawodowej zdobyłem wiedzę z zakresu prowadzenia treningów indywidualnych, zajęć grupowych i umiejętności miękkich. Pomagam polskim firmom dbać o zdrowie pracowników, tworzyć przyjazne miejsce pracy, zwiększać efektywność pracowników, oraz ograniczać rotację pracowniczą poprzez wprowadzanie elementów Corporate Wellness, a także dostosować firmy do zmieniającego się otoczenia. Jestem również autorem bloga o tematyce fitness.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *